PZL-Świdnik, spółka należąca do Leonardo-Finmeccanica, z przyjemnością informuje, że przekazuje polskim Siłom Zbrojnym ostatni z drugiej serii czterech śmigłowców W-3PL Głuszec, dzięki czemu na wyposażeniu polskich Wojsk Lądowych znajdzie się łącznie 8 śmigłowców Głuszec. Przekazywane są także dwa pierwsze śmigłowce W-3RM Anakonda z pięciu obecnie modernizowanych dla Marynarki Wojennej RP.

Czytaj więcej: Uroczyste przekazywanie śmigłowców W-3PL Głuszec i W-3RM Anakonda

30 maja br. podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim w Warszawie wyłoniono laureatów 26. edycji konkursu „Teraz Polska”. Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: najlepsze produkty i usługi, najlepsze gminy oraz przedsięwzięcia innowacyjne. Za jeden z najlepszych produktów Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera uznała produkowany od 2004 r. w Świdniku śmigłowiec SW-4.

Czytaj więcej: Tygrys z Lubelszczyzny

PZL-Świdnik, spółka należąca do Leonardo-Finmeccanica, z przyjemnością informuje, że wzięła udział w 10. edycji Międzynarodowej Wystawy AIR FAIR 2016, organizowanej przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, prezentując swój flagowy produkt – śmigłowiec W-3PL Głuszec - na co dzień pozostający w służbie 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu.

Czytaj więcej: W-3PL Głuszec na Międzynarodowej Wystawie AIR FAIR 2016

Specjalna Konferencja Wiropłatowa, która odbyła się w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, zainaugurowała obchody 60. rocznicy rozpoczęcia produkcji śmigłowców w PZL-Świdnik. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Jarosław Gowin, Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON, reprezentanci polskich Sił Zbrojnych i służb mundurowych, użytkownicy śmigłowców produkowanych w Świdniku, politycy, weterani, przedsiębiorcy, eksperci i media.

Czytaj więcej: Obchody 60-lecia rozpoczęcia produkcji śmigłowców

SW-4 Solo RUAS/OPH (Rotary Unmanned Aerial System/ Optionally Piloted Helicopter // Śmigłowcowy Bezzałogowy System Powietrzny/Opcjonalnie Pilotowany Śmigłowiec), oparty o sprawdzony lekki jednosilnikowy śmigłowiec SW-4 produkcji PZL-Świdnik, został zaprojektowany w ścisłej współpracy między PZL-Świdnik i Leonardo Helicopters do realizacji lotów bezzałogowych i załogowych zapewniając użytkownikom maksymalną elastyczność operacyjną.

Czytaj więcej: SW-4 Solo RUAS/OPH – polska technologia przyszłości

Firma Leonardo Helicopters, do której należy PZL-Świdnik, zaprezentowała śmigłowiec AW009, rozwojową wersję cywilnego SW-4, jako konkurencyjne rozwiązanie w segmencie lekkich śmigłowców jednosilnikowych. Podczas oficjalnej ceremonii w trakcie targów Heli Expo 2016 w Louisville w stanie Kentucky (USA), potencjalni klienci mieli okazję ocenić jakie możliwości dałby im AW009 w zakresie szkoleń, ochrony porządku publicznego, ratownictwa medycznego oraz transportu pasażerskiego. 

Czytaj więcej: AW009 jako konkurencyjny cywilny lekki śmigłowiec jednosilnikowy

Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych przedstawiających wybrane śmigłowce PZL-Świdnik.

Czytaj więcej: Materiały filmowe

Obchodzący w 2016 r. 60-lecie rozpoczęcia produkcji śmigłowców PZL-Świdnik to jedyny producent śmigłowców polskiej konstrukcji, z pełną zdolnością w zakresie projektowania, badań i rozwoju, integracji systemów, produkcji, realizacji wsparcia i szkoleń oraz modernizacji wiropłatów. Dzięki PZL-Świdnik Polska jest jednym z pięciu krajów w UE, które mogą pochwalić się zdolnością samodzielnego projektowania, produkowania, rozwijania i serwisowania śmigłowców.

Czytaj więcej: PZL-Świdnik

Wszystko zaczęło się na początku lat 50-tych na Lubelszczyźnie. Na terenie Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej wybudowano zakłady lotnicze, których początkowo głównym przeznaczeniem była produkcja części do myśliwców MIG-15. Istniejące w Świdniku lotnisko włączono do kompleksu fabrycznego i na dziesięciolecia zyskało status lotniska przyzakładowego. Już pięć lat po uruchomieniu fabryki uzyskano licencję na produkcję SM-1, pierwszego śmigłowca produkowanego w Polsce. Po SM-1 przyszła kolej na Mi-2, których wyprodukowano ponad 5500 egzemplarzy, co daje świdnickim zakładom trzecie miejsce na świecie pod względem liczby wyprodukowanych śmigłowców.

Czytaj więcej: Historia

PZL-Świdnik określa się jako jeden z motorów gospodarczego rozwoju województwa lubelskiego. Przedsiębiorstwo jest dobrym przykładem firmy, działającej na terenie Polski Wschodniej, która reprezentuje wysoki poziom technologiczny. Udowadnia tym samym, że najnowsze technologie mogą powstawać w województwie lubelskim. Przedsiębiorstwo jako lider powstałego niedawno Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych chce dzielić się swoim sukcesem z innymi firmami z regionu. Wpływa to korzystnie na rozwój innowacyjności Lubelszczyzny.

Czytaj więcej: Branża i sektor

Zarząd i władze PZL-Świdnik S.A.:

Czytaj więcej: Władze

DaneDane

Dane finansowe PZL-Świdnik za 2015.

Czytaj więcej: Dane finansowe