Firma Leonardo Helicopters, do której należy PZL-Świdnik, zaprezentowała śmigłowiec AW009, rozwojową wersję cywilnego SW-4, jako konkurencyjne rozwiązanie w segmencie lekkich śmigłowców jednosilnikowych. Podczas oficjalnej ceremonii w trakcie targów Heli Expo 2016 w Louisville w stanie Kentucky (USA), potencjalni klienci mieli okazję ocenić jakie możliwości dałby im AW009 w zakresie szkoleń, ochrony porządku publicznego, ratownictwa medycznego oraz transportu pasażerskiego. 

AW009 jest teraz wyposażony w antywibrator masowy, zapewniający płynniejszy i bardziej komfortowy lot oraz ulepszony system hydrauliczny. Na tablicy przyrządów znajduje się nowoczesny wyświetlacz awioniki firmy Genesys, gwarantujący doskonałe zobrazowanie sytuacji horyzontalnej, przyjazny dla użytkownika interfejs oraz zapewniający pilotowi doskonałą widoczność. Opcjonalny silnik Rolls-Royce M250-C30P zapewni większą moc dla najbardziej wymagających misji. Silnik Rolls-Royce M250-C20R (SP) nadal pozostaje standardowym napędem AW009, a obecni użytkownicy potwierdzają, że wykazał się on doskonałymi osiągami podczas realizacji misji.

Dzięki atrakcyjnej cenie i wydłużeniu czasu między przeglądami komponentów dynamicznych, nowi klienci szybko uznają, że śmigłowiec jest atrakcyjną i opłacalną alternatywą dla ich obecnej floty.

W następstwie dużego zainteresowania ze strony powietrznych jednostek ochrony porządku  publicznego podczas pokazów oraz analiz dokonywanych przez zespoły doradców, firma Leonardo Helicopters otrzymała pismo wyrażające wstępne zainteresowanie śmigłowcem z Wydziału Policji z Riverside w Kalifornii, który w bliskiej przyszłości rozważa wymianą swojej floty.

Spółka Leonardo Helicopters podpisała porozumienie o współpracy z firmą AAL USA z Huntsville w stanie Alabama w sprawie integracji awioniki oraz uzyskania certyfikacji FAA, która oczekiwana jest do końca tego roku. Wykończenie śmigłowca AW009, poprzedzające dostawy, rozpocznie się w AAL USA w 2017 r.

Dodatkowe informacje na temat AAL USA

AAL USA, Inc. to mający siedzibę w stanie Alabama dostawca rozwiązań lotniczych, który klientom na całym świecie oferuje szeroką gamę usług w dziedzinie stałopłatów oraz wiropłatów. Szeroka gama możliwości AAL USA – od usług wsparcia i projektowania po szkolenia i operacje lotnicze – pozwala firmie tworzyć programy wsparcia konkretnie dostosowane do wymagań i budżetu klientów. Zatrudniający prawie 300 osób i mający globalny zasięg działalności AAL USA może realizować usługi wymagające natychmiastowej reakcji i w najbardziej wymagających środowiskach.